Zimowa wyprawa Transarctica 2011

Dwóch polskich śmiałków od 20 lutego podróżuje przez śniegi i lody północnej Kanady. Ich celem jest przejście ponad 1200 kilometrów od najdalej na północ położonej miejscowości Grenlandii ? Qaanaaq do miejscowości Resolute na Wyspie Cornwallis w kanadyjskiej prowincji Nunavut. 

Głównym organizatorem wyprawy jest Norbert Pokorski, przyrodnik, podróżnik i miłośnik Arktyki. Nie jest to jego pierwsza wyprawa do krainy wiecznych lodów. Pokonał już Ziemię Baffina, zwiedził Spitzbergen, wybrał się na syberyjski Półwysep Tajmyr i Wyspę Kołgujew, przeszedł w poprzek Grenlandię. Na koncie ma też wyprawy na Islandię i w Andy.

Celem obecnej wyprawy jest odwiedzenie miejsc związanych z historią eksploracji Arktyki, z wyprawami Franklina, Amundsena i Sverdrupa z XIX i XX wieku. Drugim celem jest odwiedzenie miejsca kojarzącego się raczej z przyszłością, czyli odwiedzenie bazy programu ?Mars on Earth? ? gdzie prowadzi się badania nad wyprawą załogową na Marsa. Oprócz tego organizator wyprawy chce wypróbować nowe techniki holowania sań ze sprzętem i zaopatrzeniem oraz nowe strategie marszu. Bo jak sam mówi, jego następnym celem będzie Biegun Północny.

Cała wyprawa ma w założeniach zająć 70 dni, dodajmy ? surowych zimowych dni gdzie temperatury powietrza wahają się między -35 a -45 stopni Celsjusza, a czasem sięgają nawet -60 stopni Celsjusza poniżej zera.

Życzymy powodzenia.

Wiadomości z wyprawy umieszczane są na bieżąco na http://www.transarctica.pl/wyprawy_transarctica_2011.htm

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Outdoor, Turystyka, Wyprawy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.